Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jankovitost-Vleklá nemoc způsobená vodnatelností mozkových komor, projevuje se zaujímáním nepřirozených postojů, nenormální chůzí, sníženou citlivostí, poruchami přijímání potravy, většinou založená na nepodmíněných reflexech.

Jednospřeží-Spřežení o jednom koni.

Jelení krk-Obrácený krk: prohnutý v hřebenu, poněkud vypouklý v hrdle. Vazba s krkem ztěžuje ovládání koně. V rychlém pohybu mají koně snahu obracet hlavu nahoru; říká se jim proto hvězdáři.

Jeu de barr-Jezdecká hra, při níž se jezdci snaží získat regulérním způsobem stuhu připevněnou na paži či zádech jiného jezdce.

Jezdčík-Jezdec z povolání, zaměstnanec podniku s chovem koní. Jezdčík nemusí být specializován jen na dostihové ježdění.

Jecdec amatér-Dříve „pánský jezdec“. Jezdec, který není vyučen ani nemá licenci profesionálního jezdce. Jezdí ze záliby a není za to peněžitě odměňován.

Jezdectví-Jízda na koni, jezdecký sport.

Jezdecký kůň-Protějšek koně tažného, přizpůsobený tělesnou stavbou a vlastnostmi k nošení jezdce; svými chody zaručuje pohodlnou jízdu. Kůň způsobilý nést jezdce se stavbou vhodnou k upevnění sedla, má výrazný kohoutek, pevný, přiměřeně dlouhý hřbet a silná bedra. Lopatka i spěnka musí být dost šikmé, aby byl krok pružný, zaručující pohodlnou jízdu.

Jezdecký postroj-Uzdění, sedlo a příslušenství.

Jízdárna-Prostor pro výcvik nebo trénování koní. Podmínkou je dobrý povrch, jenž netvrdne ani se za deště nemění v bláto.

Jízdný-Pomocný kočí sedící na osedlaném koni, posledním ve vícespřeží

Jockey club-Nejvyšší národní instituce, která řídí dostihový provoz v zemi, založena roku 1750 v Newmarketu.

Jukr-Lehký kočárový kůň